Rozbudowa infrastruktury serwerowej Mojej Gazetki

Rozbudowa infrastruktury serwerowej Mojej Gazetki

obrazek autora
5.06.2021

Rozwój aplikacji Moja Gazetka, niesie ze sobą wzrost liczby jej użytkowników. Rosną zatem także wymagania techniczne, by zapewnić im wszystkim komfortowe korzystanie z aplikacji. Chociaż zaplecze technologiczne to coś, czego nie widać na pierwszy rzut oka podczas przeglądania gazetek, jego sprawność jest tak samo istotna, jak przyjazny interfejs.

Zmiany w tym obszarze mają bezpośredni wpływ na satysfakcję użytkowników oraz sieci handlowych. Wprowadzone ostatnio usprawnienia zapewniają płynne przeglądanie gazetek, a także realizację celów biznesowych. Mowa tu o rozbudowie infrastruktury serwerowej.

Większa liczba użytkowników to nowe wyzwania technologiczne

Moja Gazetka ma już ponad 550 tys. użytkowników każdego miesiąca i liczba ta ciągle rośnie. To dla nas powód do radości, ale też do wprowadzania zmian, bo razem ze wzrostem liczby użytkowników pojawił się problem, z którym musieliśmy się szybko uporać — był nim spadek wydajności aplikacji.

Co skłoniło nas do rozbudowy infrastruktury serwerowej?

Specyfika działania Mojej Gazetki sprawia, że często wysoki odsetek użytkowników korzysta z niej w tej samej chwili. Dzieje się tak np. w momencie publikacji nowych gazetek lub wysłania powiadomienia.

W związku z ciągle rosnącą liczbą użytkowników, w momencie szczytowego ruchu, wydajność serwerów była niewystarczająca. Gazetki ładowały się zbyt wolno, na co użytkownicy reagowali niezadowoleniem. W trosce o ich satysfakcję zdecydowaliśmy się przebudowę infrastruktury serwerowej.

Rozbudowa infrastruktury serwerowej dla Mojej Gazetki

Postanowiliśmy rozbudować infrastrukturę serwerową w takim stopniu, by sprawie obsługiwała większą liczbę użytkowników niż do tej pory.

Zwiększyliśmy liczbę serwerów, wprowadziliśmy także optymalizacje w zakresie równoważeniu ruchu. Ponadto podjęliśmy decyzję, aby serwery były zlokalizowane w różnych krajach — nowa infrastruktura będzie dzięki temu bardziej odporna na zdarzenia losowe, takie jak pożar w jednej z serwerowni.

Co osiągnęliśmy dzięki wprowadzonym zmianom?

Wprowadzone zmiany umożliwiły zwiększyć wydajność Mojej Gazetki i wyeliminowały spowolnienia w działaniu aplikacji. Dywersyfikując serwery, zminimalizowaliśmy też ryzyko awarii uniemożliwiającej korzystanie z aplikacji — w przypadku, gdy jeden serwer zawiedzie, aplikacja połączy się z innym.

Obecnie dysponujemy także zapasem wydajności na potrzeby sprostania wymaganiom powstającym w wyniku dalszego przyrostu użytkowników. Nowa infrastruktura będzie służyć bezawaryjnie nawet w okresach nagłego, niespodziewanego wzrostu liczby użytkowników w tym samym czasie. Takie posunięcie zapewni możliwie najstabilniejsze działanie aplikacji.

 

Jesteśmy przekonani, że zmiany przyniosą zamierzony skutek, a użytkownicy Mojej Gazetki będą korzystać z niej z satysfakcją. Jak zawsze jesteśmy ciekawi Waszych opinii — piszcie do nas na adres [email protected]