Rozbudowa infrastruktury serwerowej Mojej Gazetki
Rozwój aplikacji Moja Gazetka, niesie ze sobą wzrost liczby jej użytkowników. Rosną zatem także wymagania techniczne, by zapewnić im wszystkim komfortowe korzystanie z aplikacji. Chociaż zaplecze technologiczne to coś, czego nie widać na pierwszy rzut oka podczas przeglądania gazetek, jego sprawność jest tak samo istotna, jak przyjazny interfejs.
Zmiany w tym obszarze mają bezpośredni wpływ na satysfakcję użytkowników oraz sieci handlowych. Wprowadzone ostatnio usprawnienia zapewniają płynne przeglądanie gazetek, a także realizację celów biznesowych. Mowa tu o rozbudowie infrastruktury serwerowej.
Większa liczba użytkowników to nowe wyzwania technologiczne
Moja Gazetka ma już ponad 550 tys. użytkowników każdego miesiąca i liczba ta ciągle rośnie. To dla nas powód do radości, ale też do wprowadzania zmian, bo razem ze wzrostem liczby użytkowników pojawił się problem, z którym musieliśmy się szybko uporać — był nim spadek wydajności aplikacji.
Co skłoniło nas do rozbudowy infrastruktury serwerowej?
Specyfika działania Mojej Gazetki sprawia, że często wysoki odsetek użytkowników korzysta z niej w tej samej chwili. Dzieje się tak np. w momencie publikacji nowych gazetek lub wysłania powiadomienia.
W związku z ciągle rosnącą liczbą użytkowników, w momencie szczytowego ruchu, wydajność serwerów była niewystarczająca. Gazetki ładowały się zbyt wolno, na co użytkownicy reagowali niezadowoleniem. W trosce o ich satysfakcję zdecydowaliśmy się przebudowę infrastruktury serwerowej.
Rozbudowa infrastruktury serwerowej dla Mojej Gazetki
Postanowiliśmy rozbudować infrastrukturę serwerową w takim stopniu, by sprawie obsługiwała większą liczbę użytkowników niż do tej pory.
Zwiększyliśmy liczbę serwerów, wprowadziliśmy także optymalizacje w zakresie równoważeniu ruchu. Ponadto podjęliśmy decyzję, aby serwery były zlokalizowane w różnych krajach — nowa infrastruktura będzie dzięki temu bardziej odporna na zdarzenia losowe, takie jak pożar w jednej z serwerowni.
Co osiągnęliśmy dzięki wprowadzonym zmianom?
Wprowadzone zmiany umożliwiły zwiększyć wydajność Mojej Gazetki i wyeliminowały spowolnienia w działaniu aplikacji. Dywersyfikując serwery, zminimalizowaliśmy też ryzyko awarii uniemożliwiającej korzystanie z aplikacji — w przypadku, gdy jeden serwer zawiedzie, aplikacja połączy się z innym.
Obecnie dysponujemy także zapasem wydajności na potrzeby sprostania wymaganiom powstającym w wyniku dalszego przyrostu użytkowników. Nowa infrastruktura będzie służyć bezawaryjnie nawet w okresach nagłego, niespodziewanego wzrostu liczby użytkowników w tym samym czasie. Takie posunięcie zapewni możliwie najstabilniejsze działanie aplikacji.
Jesteśmy przekonani, że zmiany przyniosą zamierzony skutek, a użytkownicy Mojej Gazetki będą korzystać z niej z satysfakcją. Jak zawsze jesteśmy ciekawi Waszych opinii — piszcie do nas na adres [email protected]