Nowość! Jak działa nowa lokalizacja sklepów w Mojej Gazetce?

Nowość! Jak działa nowa lokalizacja sklepów w Mojej Gazetce?

obrazek autora
17.04.2023

Zakończyliśmy kolejne prace nad rozwojem Mojej Gazetki. Tym razem wprowadziliśmy funkcję, której nie posiada żaden inny agregator gazetek na polskim rynku – zaawansowaną lokalizację sklepów.

To funkcja, o którą regularnie prosiło wielu użytkowników, dlatego stworzyliśmy ją w rozbudowanej wersji, która daje mnóstwo nowych możliwości. Od lokalizacji sklepów, przez godziny otwarcia konkretnych lokali, po nawigowanie do wybranego sklepu. Przeczytaj więcej poniżej!

Jak działa lokalizacja sklepów w Mojej Gazetce?

Aby móc korzystać z nowej funkcji, w menu aplikacji trzeba wybrać opcję “Lokalizacja” ustawić swoje preferencje – wprowadzić położenie ręcznie lub pozwolić, aby aplikacja zrobiła to automatycznie. To wszystko – od tej pory Moja Gazetka będzie korzystać z lokalizacji telefonu, aby pokazywać użytkownikowi sklepy najbliższe zdefiniowanemu przez niego położeniu.

W aplikacji pojawiła się również dodatkowa zakładka „Blisko mnie”. Dostępne są tam wszystkie gazetki uszeregowane według odległości – gazetki sklepów, które znajdują się najbliżej użytkownika, są na samej górze.

Zastosowanie osobnej zakładki z sortowaniem po lokalizacji sprawia, że użytkownik ma w zasięgu jednego kliknięcia listę najbliższych sklepów – bez szukania ich np. na mapie.

Maksymalnie precyzyjna lokalizacja

Jak dokładna jest funkcja lokalizacji w Mojej Gazetce? W aplikacji podajemy dokładność do 100 metrów, jednak w praktyce lokalizacja jest jeszcze bardziej precyzyjna.

Jeśli użytkownik widzi na ekranie telefonu sklepy, które wchodzą w skład jednego kompleksu, np. galerii handlowej czy pasażu, w zdecydowanej większości przypadków kolejność w aplikacji będzie odzwierciedlała ich faktyczne położenie. Nawet jeśli odległości pomiędzy lokalami wynoszą tylko kilkadziesiąt metrów.

Dopasowanie do preferencji użytkowników

Nowa funkcja lokalizacji daje też inne możliwości. Wszystko po to, aby każdy użytkownik mógł korzystać z niej w taki sposób, jaki odpowiada mu najbardziej.

Zamiast więc przeglądać wszystkie dostępne gazetki na liście „Blisko mnie”, można w zakładce „Sklepy” wybrać jedną sieć i zobaczyć, gdzie znajdują się lokale należące tylko do niej. Po wybraniu sklepu dostępne są dwa przyciski – pierwszy do otwierania listy najbliższych sklepów oraz drugi, do otwierania mapy ze wszystkimi sklepami.

Do lokalizacji sklepów można przejść na jeszcze jeden sposób. Wystarczy kliknąć ikonkę „Bliskie sklepy” w menu nad przeglądaną gazetką, aby zobaczyć najbliższe lokale należące do tej samej sieci.

Moja Gazetka obsługuje lokalizacje łącznie ponad 60 sieci handlowych, a co za tym idzie, gromadzi adresy kilkudziesięciu tysięcy sklepów.

Nawigacja i rozmieszczenie sklepów na mapie

Najbliższe sklepy danej sieci można wyświetlić zarówno w formie listy, jak i w postaci podglądu na mapie.

Widok mapy pozwala łatwiej zorientować się w położeniu sklepu, a także jest punktem wyjścia do skorzystania z kolejnej opcji, jaką jest „Drive to store”, czyli nawigowanie po trasie. Po kliknięciu na ikonkę wybranego sklepu pojawia się przycisk „Pokaż trasę do sklepu”, którego dotknięcie automatycznie przenosi użytkownika do wyboru zewnętrznej aplikacji z nawigacją, np. Map Google.

To funkcja, która jeszcze szczególnie przydatna w momencie, gdy nie jeździmy „na pamięć”: na wakacjach, podczas zmian w ruchu drogowym z powodu remontów jezdni czy w czasie pobytu w mniej znanych użytkownikowi miejscowościach.

Projektując obsługę lokalizacji w Mojej Gazetce, mieliśmy na uwadze maksymalną wygodę użytkowników. Dzięki temu teraz, zamiast korzystać z osobnych aplikacji: z gazetkami, wyszukiwarki oraz nawigacji, cały proces planowania zakupów – do momentu nawigowania po trasie – odbywa się w jednym miejscu.

Gwarancja aktualnych, wiarygodnych danych

Prace nad obsługą lokalizacji w takiej formie, jaką opisujemy, wymagały sporych nakładów czasu i pracy, a także innego niż do tej pory podejścia do realizacji projektu.

Dzięki temu jednak stworzyliśmy system, który obecnie automatycznie aktualizuje dane o każdym pojedynczym sklepie, gdy tylko sieć handlowa wprowadzi zmiany na swojej stronie. Dotyczy to nie tylko samych lokalizacji, ale też godzin otwarcia w poszczególnych dniach.

Takie rozwiązanie daje też gwarancję, że informacje są możliwie najbardziej wiarygodne – pochodzą ze źródła, a nie np. z wizytówek Google.

 

Funkcja lokalizacji sklepów jest już dostępna na urządzenia z Androidem (Moja Gazetka 6.0.0) oraz iOS (Moja Gazetka 4.6). Mamy nadzieję, że spełni ona wymagania użytkowników i sprawi, że korzystanie z Mojej Gazetki będzie jeszcze bardziej komfortowe i satysfakcjonujące.