Nowa funkcja w Mojej Gazetce: udostępnianie listy zakupów

Nowa funkcja w Mojej Gazetce: udostępnianie listy zakupów

obrazek autora
20.03.2020

Udostępnianie listy zakupów to jedna z funkcji, o którą najczęściej prosili użytkownicy naszej aplikacji. Ich potrzeby i wygoda są jednym z naszych priorytetów, dlatego bez wahania rozpoczęliśmy prace nad nowym udogodnieniem. W wyniku tych prac w marcu 2020 roku opcja udostępniania listy zakupów w aplikacji Moja Gazetka została przekazana do użytku. Jak działa i jakie daje możliwości? Wyjaśniamy poniżej.

Tworzenie listy zakupów w aplikacji Moja Gazetka

W kwietniu 2019 roku aplikacja Moja Gazetka wzbogaciła się o funkcję tworzenia listy zakupów.

Każdy użytkownik może utworzyć dowolną liczbę list zakupów. Produkty do każdej listy można dodawać na dwa sposoby — dopisując lub wybierając produkt bezpośrednio z przeglądanej gazetki. Drugi sposób umożliwia dodanie produktu opisanego oryginalną nazwą lub nadanie mu własnej.

W pierwszym roku funkcjonowania listy zakupów skorzystało z niej łącznie 32% użytkowników aplikacji.

Udostępnianie listy zakupów w Mojej Gazetce

Nowo wprowadzona funkcja udostępniania listy zakupów umożliwia współdzielenie jej z innymi użytkownikami.

Jeśli użytkownicy korzystają z listy online, zmiany wprowadzane na liście przez jednego użytkownika są od razu widoczne u wszystkich innych osób, które mają do niej dostęp. Przykładowo, pozycje do listy można dodawać, nawet gdy użytkownik już jest w trakcie zakupów i mieć pewność, że aktualna wersja listy wyświetli się w aplikacji na jego telefonie.

Funkcja jest już dostępna we wszystkich 8 krajach, w których działa Moja Gazetka.

Szczegółowe funkcje udostępniania listy zakupów

Aby korzystać z udostępniania listy zakupów, nie jest wymagane logowanie się do aplikacji. Wystarczy, że użytkownik, któremu chcemy przesłać listę, otrzyma unikatowy link dostępu. Link można przekazać SMS-em, mailem, za pośrednictwem aplikacji Messenger czy WhatsApp.

Lista zostaje zapisana w aplikacji odbiorcy i pozostaje tam do momentu, aż usunie się ją ręcznie. Z listy można korzystać wielokrotnie, usuwając i dodając produkty. To eliminuje konieczność tworzenia i udostępniania nowej listy przed każdymi kolejnymi zakupami.

W aplikacji można zapisać kilka list zakupów i udostępniać tylko wybrane. Oznacza to, że w tym samym czasie można mieć w telefonie np. listę prywatną, kolejną współdzieloną z domownikami i jeszcze inną, współdzieloną np. ze znajomymi, z którymi wyjeżdżamy na wycieczkę.

Korzystanie z udostępnionej listy zakupów nie wymaga jednak instalowania aplikacji. Jeśli użytkownik nie zainstaluje jej na swoim telefonie, po wejściu w otrzymany link lista otworzy się w przeglądarce.

Niezależnie od sposobu korzystania z listy — w aplikacji czy przeglądarce — jeśli użytkownicy mają dostęp do internetu, zmiany wprowadzane w liście są widoczne na żywo u każdego z użytkowników.

Swoboda udostępniania listy zakupów niezależnie od oprogramowania

Planując prace nad funkcją udostępniania listy zakupów, postawiliśmy sobie za cel, aby funkcja ta działała niezależnie od tego, z jakich systemów korzystają użytkownicy aplikacji. Dzięki temu możliwe jest swobodne udostępnianie i synchronizowanie listy zakupów między użytkownikami urządzeń z oprogramowaniem iOS i Android, a także użytkownikami korzystającymi z przeglądarek.

Nie jest to funkcja tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Wiele aplikacji — nawet rządowych, jak mObywatel i mWeryfikator — pozwalają współdzielić informacje jedynie między użytkownikami tych samych platform.

Bezpieczeństwo

Funkcja udostępniania listy zakupów jest w pełni bezpieczna w kontekście prywatności użytkowników.

Każdą listę należy udostępnić osobno, dlatego nie ma możliwości, by np. przez przypadek dać dostęp niepowołanej osobie do prywatnej listy zakupów.

Udostępnienie w każdej chwili można anulować, a wprowadzone w niej nowe zmiany znowu będą widoczne jedynie dla autora listy. Jednocześnie nie spowoduje to usunięcia listy u osoby, której została udostępniona — będzie miała ona dostęp do ostatniej wersji listy sprzed zatrzymania udostępniania.